výroba mydiel

18. února 2009 v 10:11 | ivinka73 |  ručné práce

Výroba mýdla

18.5.2006 22:14 | Arnage | Chemie
Podstatu mýdla tvoří směs alkalických solí vyšších mastných kyselin.
Princip jeho výroby spočívá ve zmýdelňování tuků alkalickými prostředky, jako je hydroxid sodný nebo uhličitan draselný. Suroviny se vaří, po skončení procesu se přidáním chloridu sodného vyloučí jádrové mýdlo. Mýdlo se zchladí, suší a změklé je dopravováno do automatických razících strojů, které je upravují do obchodního tvaru.
Kromě tuků a olejů živočišného a rostlinného původu se používají syntetické mastné kyseliny a některé druhy zmýdelnitelných pryskyřic. Z pomocných surovin se používají rozpouštědla a plnidla.
Toaletní mýdlo se vyrábí z jádrového mýdla rozřezaného na hoblinky, které se po vysušení mísí s barvivem, plnidly a dalšími kosmeticky účinnými přísadami. Po prohnětení se hmota tvaruje v tyče, ty se rozřezávají na menší kusy a na lisech se razí do tvarů.
Mýdla se vyznačují vysokou smáčivostí, emulgační schopností, dobře brání návratu špíny na vyprané vlákno. Jsou vhodná pro praní bavlny a buničitých vláken. Nevýhodou je nestálost proti kyselinám a solím, alkalická reakce a srážlivost působením tvrdé vody.
Jádrová mýdla jsou tvrdá sodná mýdla obsahující 68 až 72 % zmýdelněných mastných kyselin. Mají výbornou prací schopnost a pěnivost. Žádaná jsou bílá jádrová mýdla-Hellada, Titan, Jelen.
Toaletní mýdla jsou tvrdá sodná mýdla vyráběná z kvalitních surovin. Mají 78 až 80 mastných kyselin.Vyrábějí se ve 3 druzích:
- luxusní - mají zvýšený obsah vonných látek
- výběrová - vyrábějí se v pastelových barvách, obsahují kvalitní vonnou složku a přísady
- 1. jakosti - mají nižší obsah vonné složky, patří sem dětská mýdla, mají snížený obsah alkálií a přísadu lanolínu
Medicinální mýdla obsahují speciální přísady a používají se k léčení někt. kožních onemocnění.
Mazlavá mýdla jsou nevysolená draselná mýdla polotuhá, nahnědlá, rychle rozpustná. Používají se k mytí podlah, schodů, hygienických zař. A k odstraňování hrubých nečistot.
Mýdlové vločky se používají k praní hedvábných, vlněných a jemných tkanin.
Mýdlové prášky jsou směsí mýdla, sody a vodního skla.Používají se pro praní a vyvářku bílého prádla.
Jakost mýdel závisí na obsahu mastných kyselin, vody, volných alkálií, sody, plnidel a na pěnivosti. Mezi vady mýdel řadíme dráždivost pokožky, měknutí povrchu, trhliny, prskání, deformace, výkvět solí a cizí zápach.
Mýdla se skladují ve vzdušných větratelných prostorách s relativní vlhkostí
50 - 60% při teplotě 20 ° C.
Saponáty jsou syntetické tenzidy, vyráběné z vyšších alifatických nebo aromatických uhlovodíků, získaných z ropy a dehtu, ze syntetických mastných kyselin, aminů, amidů, nitrilů a dalších látek. Neporušují živočišná vlákna, nejsou citlivé na tvrdou vodu, mají vyšší dispergační schopnost, lepší smáčivost a perou v nižších koncentracích a za nižších teplot než mýdlo. Nevítanými vlastnostmi je značná koroze pracích nádob a negativní vliv na pokožku. Jsou obtížně biologicky odbouratelné.
Mnohé funkční vlastnosti mohou být zlepšeny detergenčními přísadami, např. karboxymetylcelulóza zabraňuje zpětnému usazení již vyprané špíny na prádlo, enzymy štěpí bílkoviny a tuky, komplexony a fosfáty změkčují vodu.
//<![CDATA[ sklikBanner({ codeId: 51, formatId: 43, url: new String(window.location.href), cborder: '000022', cbackground: 'ffbb00', ctitle: '000024', ctext: '000022', curl: '000024', simg: 0 }); //]]>

Přemýšleli jsme, jakou rukodělnou techniku vám nabídnout, abyste ji mohli zvládnout i s malými dětmi v tomto sychravém, nepříliš zimním počasí, kdy se nedá moc sáňkovat ani lyžovat. A napadlo nás, že možná uvítáte návod na výrobu mýdel včetně jednotlivých fotografií, které tento postup dokumentují...

Co potřebujeme:

- Zbytky mýdel(různé barvy)
- Struhadlo
- Voňavé koření, kokos, ořechy,..
- Nádoba

Postup:
1. Stará mýdla nastrouháme a necháme rozpustit s trochou vody ve vodní lázni.

2. Do řidší mýdlové hmoty přisypeme voňavé přísady (skořici, kokos, strouhané mandle...).

3. Necháme mýdlo lehce ztuhnout a poté z něj modelujeme různé tvary.

4. Ručně vyrobené a pěkně zabalené mýdlo bude jistě originálním dárkem. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zdenka zdenka | E-mail | 3. července 2011 v 17:21 | Reagovat

ten postup na vyrobu mydla je skvely, len by zaujamal pomer vody a mydla ked to dam varit???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama